22 Mayıs 2014 Perşembe

5. KKBT Cadıların Keşfi Yorum+Yabancı Kapaklar+ÇekilişGoodreads Puanı: 3.98
Kitabın Orjinal Adı: A Discovery of Witches
Yazar: Deborah Harkness
Sayfa Sayısı: 671
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Türü: Fantasy , Paranormal, Supernatural
Arka Kapak:
OLAĞANÜSTÜ ÜÇLERE SAHİP BİR CADI, İMKANSIZLIKLARA DİRENEN YASAK BİR AŞK VE HER ŞEYİ BAŞLATAN GİZEMLİ BİR ELYAZMASI 

Oxford'un Bodleian Kütüphanesi'ndeki kitap raflarının arasında araştırma yapan genç akademisyen Diana Bishop, tesadüfen simyacılıkla ilgili eski bir elyazması bulur. Köklü ve seçkin bir cadı ailesinden gelen Diana'nın yaptığı bu keşif yeraltında doğaüstü bir karışıklığa sebep olarak iblis, cadı ve vampirlerin kısa sürede kütüphaneye doluşmasına yol açar. Diana, yüzyıllardır aranan bir hazine keşfetmiştir ve her şeyi yoluna koyabilecek tek kişi de yine kendisidir. Bu zorlu mücadelede en büyük destekçisi ise onu hiç yalnız bırakmayan, her türlü fedakârlığı göze alıp kendi soyunun karşısında duran meslektaşı, vampir Matthew olacaktır.
 

"Sihirle bezeli, olağanüstü derecede yaratıcı ve fantastik bir hikâye… Karşı konulamaz bir büyücülük, bilim ve yasak aşk hikâyesi…"
-People-
 

"Deborah, yıllardır okuduğum en ilgi çekici romanlardan birini yazmış. Daha ilk sayfasından bu kitaba âşık oldum."
-Danielle Trussoni-
 

"Harkness'ın bu ilk kitabı tek kelimeyle çarpıcı. Gerçeklik ile kurguyu, tarih ile günümüzü, nezaket ile öfkeyi, kendini bulmayı ve kaybetmeyi birleştiren bir kitap; kalbinize dokunacak ve zihninizi besleyecek güzel bir eser. Diğer bir deyişle, kusursuz bir yapıt."
-The Truth About Books-
 

"Harkness, büyülü bir dünyayı heyecan verici bir üslupla kaleme almış." -Entertainment -Weekly-
"Hayal gücü, romantizm, tarih ve gerilimi ustalıkla birleştiren yazar, hepsini bu büyüleyici kitapta bir araya getiriyor."
-Chicago Tribune-
 

"En kuşkucu okurun bile kalbini ve hayal gücünü ele geçiren, sürükleyici bir kitap… Edebî büyünün en güçlü hali."
-BookPage-
Bir turun daha sonuna geldik. Yabancı kapaklar, kitap yorumu ve çekilişle birlikte Haylaz karşınızda ;)Kitap, cadı olan anne ve babasının öldürülmesinden sonra cadılıkla bağını koparan Diana Bishop'ın, Oxford'ta Bodleian Kütüphanesi'nde yaptığı bir araştırma sırasında tesadüfen büyülü ve yıllardır üç farklı tür (cadı-vampir-iblis) tarafından da aranan el yazması Ashmole 782'yi bulmasıyla başlıyor. Diana el yazmasını araştırmasında kullandıktan sonra kütüphaneye iade ediyor fakat elyazması herkes tarafından ele geçirilebilir bir şey olmasın diye büyülenmiş durumda. Diana yıllar sonra bu elyazmasını bulan ilk kişi ve herkes bunu nasıl yaptığını çözme peşinde. Öyle ki kütüphaneyi vampirler, cadılar ve iblisler basmış durumda.Bu vampirlerden biri olan Matthew Clairmont'da upuzuuuun vampir hayatı boyunca bu elyazmasını aramış Oxford'taki profesörlerden biri. Yakışıklı vampir Diana'yı sürekli takip ediyor, onu kütüphaneye gelen cadı, vampir ve iblislerden koruyor, bu da Diana ve Matthew'un daha fazla yakınlaşmasına sebep oluyor. Bu yakınlaşma üç türün üçer üyesinden kurulmuş Konsil'in de dikkatini çekiyor. Önce elyazmasını bulan kişi olması, sonra da bir vampirle yakınlaşması (ki Konsil tarafından seneler önce yasaklanmış bir durum) Konsil'in Diana'nın peşine takılmasına neden oluyor. Cadı özelliklerinin kontrolsüz bir şekilde ortaya çıkmaya başlaması ve sürekli kafasının etini yiyen teyzeleri de Diana'ya pek kolaylık sağlıyor sayılmazlar. Diana ve Matthew'un başına başka neler geldiğini ise Deborah Harkness'in kendi kaleminden okumanızı tavsiye ediyorum.


Koooş vatandaş koş. Bitmeyen kitap Deborah Harkness tarafından bulundu. Dalga geçmiyorum yahuu. Deneyin görün. 671 sayfayı normalde 2 günde tüketebilen bir kitap kurdu, Cadıların Keşfi'ni ancak 1 haftada bitirebilir. Cadıların Keşfi'ni saatlerce okuyup, sadece 20 sayfa ilerlediğimi farkettiğim andaki yüz ifademi görmeliydiniz. Peki kitabın bu kadar yavaş okunmasının sebebi onun sıkıcı olması mı? Kesinlikle değil! Sadece kitap fazlasıyla yoğun.


Yazarımız Deborah Harkness ünlü bir bilim ve tıp tarihçisi. Bu durum kitabı okurken çok belli oluyordu çünkü kitap fazlasıyla bilgi doluydu. Özellikle tarih ve simyacılık alanındaki bilgiler okuyucuyu sıkmadan kitapta yer edinmişti. Ayrıca kitap okurken ben dizi-film izliyormuşum gibi olurum, tek fark görüntüler benim kafamda oluşur. Fakat bu kitap sanki dizi-film değil gerçek hayattaki olayları dışarıdan doğru izliyormuşum etkisi yarattı. Çünkü yazar hem kitapta çooook fazla betimlemeye yer vermiş, hem de karakterlerin yaptığı ufacık bir ayrıntıyı bile yazmış (Pantolonundan sarkan ipliği koparmak için eğilen kaç kitap karakteri var söyleyin bana o.O).


Kitap yoğun bir şekilde bilgi içerdiği gibi bir o kadar da aksiyon dolu sahnesi vardı. 5 üzerinden 5 verip bir kez daha okuyabileceğim bir kitap Cadıların Keşfi.YABANCI KAPAKLAR


Cadıların Keşfi pek çok dile çevrilmiş. Yabancı kapakları ele alırken orjinal kapağa sadık kalan ülkeler ve değişik kapak kullanan ülkeler olarak ikiye ayırdım.
Ülkemizde Pegasus Yayınları'nda olduğu gibi Brazilya, Finlandiya, İspanya, İsveç, Macaristan, Tayland, Rusya ve Katalonya'da kitap orjinal kapakla çıkmış.

Orjinal kapak yerine başka kapak kullanan ülkeler ise Danimarka, Estonya, Hollanda, İtalya, Letonya, Çin, Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, Çek, Hırvatistan, Fransa, Norveç, Vietnam, Portekiz, Ukrayna, Polonya, Almanya, Litvanya ve İngiltere.Her ne kadar orjinal kapağa sadık kalmasalar da İngiltere ve Danimarka aynı kapağı kullanmışlar. Bu durum Estonya ve Litvanya'da da aynı.

Orjinal kapak kitabın içeriğini ne kadar taşıyor bu tartışılır ama orjinal kapak dışındaki kapaklardan en çok Vietnam kapağını beğendiğimi söyleyebilirim. Her ne kadar tasarımı muhteşem olmasa da üstündeki kitap ve kitabın üstündeki Ashmole 782 yazması, kapak tasarımcısının kitaptan bir haber olmadığını belli ediyor. Kitap  içeriği ve kapağın alakasız olduğu pek çok kitap gördüğümüz düşünülürse bu gerçekten hoş bir durum.6. Gün: Yabancı Kapaklar - Haylazın Kitaplığı


Ahanda buradan da Deborah Harkness Cadıların Keşfi çekilişine katılabilirsiniz. 2 kişiye Pegasus Yayınları sponsorluğunda Cadıların Keşfi diyorum yaauuv, daha ne duruyorsun.
a Rafflecopter giveaway

4 yorum:

  1. O kadar çok merak ettirdiniz ki ağzımın suyu aktı resmen :O orijinal kapak kullanmayanlarda Danimarka, İngiltere'yi beğendim. Ukrayna'da fena değil gibi :D

    YanıtlaSil
  2. harika bir çekiliş.katıldım. umarım şanslı olabilirim.

    YanıtlaSil
  3. katılamıyorum form açılmıyor. bitti mi çekiliş acaba

    YanıtlaSil

back to top